SDCM z nowymi władzami. Tomasz Bęben Prezesem Zarządu.

Za nami kolejne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM). Jak cyklicznie co dwa lata wybrano na nim przedstawicieli władz nowej kadencji, w tym nowego Prezesa Zarządu.

Zmiana warty w Stowarzyszeniu

Podczas Walnego Zebrania wyłoniono nowy Zarząd SDCM. W jego skład weszli: Joanna Krężelok – TMD Friction, Krzysztof Soszyński – Inter Cars, Adam Kapek – Moto-Profil, Mariusz Dankowski – Groupauto CEE oraz Sławomir Welezinski – Delphi Technologies. Prezesem Zarządu wybrany został jednogłośnie dotychczasowy dyrektor zarządzający SDCM Tomasz Bęben.

Dwa lata temu doszło w SDCM do dużych zmian organizacyjnych. Po oddaniu sterów SDCM przez Alfreda Franke zmieniła się rola Prezesa. Wspólnie z Zarządem nowy Prezes czuwał nad strategią działań Stowarzyszenia zostawiając pracę operacyjną powołanemu wówczas dyrektorowi zarządzającemu i biuru SDCM. Obecnie postanowiono wrócić do poprzedniego modelu.

– Przez dwa ostatnie lata Zarząd i Członkowie SDCM obserwowali zaangażowanie, pracę i sposób, w jaki Tomek prowadzi nasze Stowarzyszenie. Przekonaliśmy się, że z sukcesem realizuje powierzoną rolę i spokojnie możemy przekazać mu stery. De facto wykonywał on już zadania, które w poprzednich latach realizował Alfred Franke. Cieszę się, że formalności stało się zadość, a obecny awans będzie przyczynkiem do jego dalszego rozwoju. Jako Członek Zarządu, będę dalej z satysfakcją wspierać SDCM i Tomka – mówi Krzysztof Soszyński, wiceprezes zarządu Inter Cars S.A.

 Dwa lata temu przekonywałem Zarząd i Członków SDCM, że zmiany związane z moim ustąpieniem ze stanowiska prezesa nie spowodują pogorszenia realizacji zadań stawianych przed SDCM. Jak mówiłem pałeczkę w sztafecie przekazywaliśmy w biegu, ponieważ współpracowałem z Tomkiem już kilka lat i wiedziałem doskonale, na co go stać. Cieszę się, że jakiekolwiek obawy, które wtedy mogły pojawiać się w dyskusji, były niepotrzebne. Tomek świetnie sprawdził się na stanowisku dyrektora zarządzającego – to człowiek młody, zdolny i bardzo energiczny. Obecne zmiany były więc czymś naturalnym i dla chyba większości oczywistym. Dalej deklaruję wspieranie Tomka i SDCM w stawianiu czoła wyzwaniom, jakie czekają branżę motoryzacyjną – mówi Alfred Franke, wieloletni prezes SDCM, dyrektor zarządzający Grupy MotoFocus.pl.

Warto zwrócić uwagę, że we władzach Stowarzyszenia znaleźli się przedstawiciele producentów części motoryzacyjnych. W sumie cztery osoby zasiadły w organach nowej kadencji. Jednym z nich jest Joanna Krężelok z firmy TMD Friction, która także weszła w skład Zarządu SDCM.

 Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Jeszcze bardziej będę mogła zaangażować się w działania SDCM. Jesteśmy w takim momencie, który wymaga zdecydowanej obrony interesów przemysłu i rynku motoryzacyjnego. SDCM jest głosem tego środowiska słyszalnym nie tylko w Polsce, ale i w Brukseli m.in. dzięki przynależności do CLEPA i FIGIEFA. W niektórych kwestiach członków SDCM wiele różni, ale w najważniejszych sprawach dotyczących naszej branży potrafimy określić wspólne cele i działać razem. Wierzę więc, że pomimo wielu wyzwań dalej będziemy mogli skutecznie działać na rzecz motoryzacji – mówi Joanna Krężelok, dyrektor oddziału TMD Friction w Polsce.

Jak obecne zmiany komentuje nowo wybrany prezes SDCM?

– Przede wszystkim jeszcze raz chciałbym podziękować za zaufanie, jakim mnie obdarzono. Gratuluję wszystkim wybranym do nowych władz SDCM. Znalazło się w nich znamienite grono ekspertów, z których wiedzy i doświadczenia będę skrzętnie korzystał. Dla mnie wybór na prezesa SDCM to bardzo duże wyróżnienie, ale i odpowiedzialność. Reprezentujemy interesy firm zatrudniających ponad 330 000 miejsc pracy, a motoryzacja w naszym kraju to ponad 8% polskiego PKB. Jest to więc bardzo ważna gałąź naszej gospodarki, którą czekają niespotykane dotąd przemiany i wyzwania związane nie tylko ze zmianami wywołanymi przez transformację w kierunku elektromobilności, ale także np. z digitalizacją. We wszystkich obszarach wymagających działania SDCM będę wspólnie z Zarządem i biurem SDCM, przy wsparciu Alfreda dalej podejmował działania zmierzające do ochrony naszego środowiska – mówi Tomasz Bęben, prezes SDCM, członek Zarządu CLEPA. 

FIGIEFA: nowe władze na trudne czasy

Przed europejskim motoryzacyjnym rynkiem wtórnym stoi obecnie wiele wyzwań związanych z bliźniaczą transformacją – zieloną i cyfrową. Czy rynek da radę dopasować się do nowej