Najlepsi innowatorzy w motoryzacji nagrodzeni

18 października w Brukseli odbyła się ceremonia wręczenia nagród dla najlepszych innowatorów, podczas której uczczono innowacyjną doskonałość i pionierskie technologie w branży produkcji części motoryzacyjnych. Podczas wydarzenia wyróżniono dwanaście najlepszych rozwiązań i podkreślono postęp technologiczny w kierunku transformacji bliźniaczej – zielonej i cyfrowej, ze szczególnym uwzględnieniem pojazdu definiowanego programowo (SDV).

Transformacja wymaga innowacji

W miarę jak nasz świat zmierza w stronę bardziej zrównoważonej i neutralnej dla klimatu przyszłości, nagrody CLEPA Innovation Awards, stały się symbolem doskonałości i świadectwem nieustannego dążenia do innowacji. Warto podkreślić, że była to już ósma edycja konkursu. Nagrody służą uznaniu znaczącej roli producentów części motoryzacyjnych w kształtowaniu przyszłej mobilności. Dzięki oszałamiającym 30 miliardom euro inwestowanym rocznie w badania i rozwój, sektor motoryzacyjny jest największym prywatnym inwestorem w badania i rozwój w UE. W tegorocznych nagrodach wyróżniono najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne na rzecz bliźniaczej transformacji ekologicznej i cyfrowej, odzwierciedlające zmieniający się krajobraz branży, ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów definiowanych programowo (SDV).

– Nagrody służą ważnemu celowi – wyróżnieniu najnowszych technologii producentów części motoryzacyjnych i podkreśleniu wyjątkowych wysiłków podejmowanych w naszym sektorze. Koncentrujemy się na transformacji cyfrowej i ekologicznej, ponieważ wymagania transformacji cyfrowej i zrównoważonego rozwoju wymagają szybszych, bardziej zaawansowanych i różnorodnych rozwiązań – podkreślił Sekretarz Generalny Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Części Motoryzacyjnych – CLEPA, Benjamin Krieger.

W trakcie ceremonii wręczenia nagród zaprezentowano pionierskie rozwiązania wybrane w konkursie, który odbył się na początku tego roku. Wnioski zostały ocenione i poddane rygorystycznej analizie przez panel złożony z 41 członków jury, reprezentujących środowisko akademickie, przemysł i społeczność badawczo-innowacyjną. Eksperci ci oceniali każdą innowację, między innymi na podstawie jej wpływu i gotowości rynkowej.

Prezes CLEPA, Thorsten Muschal, podkreślił znaczenie nagród dla pokazania, w jaki sposób otwartość technologiczna pomaga zwiększyć konkurencyjność UE: W miarę przekształcania naszego przemysłu konieczne jest stworzenie atrakcyjnego otoczenia biznesowego, aby ustanowić niezbędne warunki umożliwiające osiąganie celów oraz umożliwić innowacje poprzez przyjęcie różnorodności technologii, co zmniejsza naszą zależność i pozwala nam szybciej i skuteczniej osiągnąć neutralność klimatyczną.

Wprowadzając kategorię cyfrową, Elmar Pritsch z Deloitte ujawnił zupełnie nowe spostrzeżenia z niedawnej ankiety na temat przyszłości pojazdów SDV, badającej wyzwania transformacyjne i możliwości związane z tą rozwijającą się technologią: Wkroczyliśmy w dekadę pojazdu definiowanego programowo. Wkrótce oprogramowanie stanie się wyróżnikiem, na podstawie którego ludzie będą decydować o zakupie, bądź też powstrzymywaniu się od zakupy danego samochodu.

– Producenci części motoryzacyjnych z liczbą około dziewięciu tysięcy, są liderem w Europie pod względem nowych patentów składanych każdego roku. To oni, inwestując każdego roku ponad 30 miliardów euro w badania i rozwój, odgrywają kluczową rolę w unowocześnianiu i dostosowywaniu przemysłu motoryzacyjnego do nowych globalnych wymagań regulacyjnych i wyzwań społecznych. Coraz ważniejsze jest opracowywanie nowych technologii i systemów zapewniających wyższą wydajność w zakresie bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju, łączności i komfortu – mówi Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Nagrodzeni w 2023 r.

Kategoria innowacje cyfrowe:

  • Bosch – Vehicle Motion Management
  • Hella Gutmann – Automatic Diagnostics 
  • Marelli – Diorama Display 
  • Qualcomm – Snapdragon Ride Flex System 
  • Nagroda dla MŚP: Upstream – Cybersecurity and Data Management Platform for Connected Vehicles 
  • Nagroda dla MŚP:  Wayve – AV2.0  

Kategoria zielone innowacje:

  • Brembo – Beyond Greenance Kit 
  • Forvia Group Hydrogen Solutions – XL Hydrogen Tank 
  • Forvia MATERI’ACT – NAFILean-R 
  • MAHLE – SCT E-Motor Cooling Technology 
  • Nagroda dla MŚP: Calyos – Micro Channel Heat Pipes 
  • Nagroda dla MŚP: Mazaro – Single Stage Variable Transmission for E-drives
KPZ_7644

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) to ponad 100 największych graczy przemysłu i rynku części motoryzacyjnych, reprezentujących interesy przemysłu, handlu i usług o wartości blisko 140 mld złotych rocznie tworzących ponad 330 000 miejsc pracy. SDCM należy do największych organizacji europejskich takich jak: CLEPA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych) i FIGIEFA (Międzynarodowa Federacja Niezależnych Dystrybutorów Motoryzacyjnych).

Paweł Misierewicz

Public Affairs & Communications

pawel.misierewicz@sdcm.pl

734 478 074

Nowy Członek SDCM – REACH Europe

Wśród Członków SDCM witamy kolejną firmę – REACH Europe. Dziękujemy za zaufanie! REACH Europe GmbH jest europejską częścią firmy REACH Cooling, która jest znana na

Dramatyczne cięcia w europejskiej motoryzacji

Przemysł motoryzacyjny stoi w obliczu jednej z największych transformacji w swojej historii. Przejście na produkcję pojazdów elektrycznych (EV) miało być przyszłością, która przyniesie nowe możliwości